Ekstraverts vai introverts?

introvert-hamster-ballJa cilvēks sevi labi pazīst, viņam nesagādā grūtības pēc iezīmju apraksta atpazīt sevī iezīmes, kas dominē. Taču, ja cilvēks sevi neizprot, nonākt pie pareizā tipa nāksies grūtāk. Tāpat arī citiem cilvēkiem noteikt tipu tik viegli neizdosies. Ir novērots, ka bieži cilvēks piedēvē sev neesošas, bet vēlamās rakstura iezīmes, kāds sevi nenovērtē, bet citam raksturīgi sevi pārvērtēt.

Jāatceras, ka neviena iezīme nav labāka par citu, katrai ir savi plusi un mīnusi.

Šodien nedaudz pastāstīšu par introversiju un ekstraversiju. Pavisam sīki un detalizēti par to stāstu klātienes semināros un vebināros.

Ekstraversijai un introversijai socionikas izpratnē ir citādāka jēga un nozīme nekā to pieņemts skaidrot sabiedrībā. Daudzi ekstravertu iedomājas kā skaļu un sabiedrisku, lecīgu un izaicinošu, taču tas ne vienmēr atbilst ekstravertam. Svarīgākā iezīme – vai cilvēks jūt iekšēju apmierinājumu, ilgstoši uzturoties sabiedrībā un piedaloties sabiedrības aktivitātēs, vai viņš no šīm aktivitātēm nesajūt nogurumu. Ekstraverts zināmos apstākļos var uzvesties arī klusu, ne vienmēr ir atklāts, taču viņš vienmēr ir atvērts kontaktam un dialogam.3028421-inline-i-extrovert-happy

Introverts plašā sabiedrībā zaudē savu enerģiju, viņš ātri nogurst, un enerģijas atgūšanai nepieciešami ilgāki vienatnes periodi. Ekstraverts spēj nodzīvot vienu dienu, neizejot ārā no mājas, tad nākamajā dienā to vairs nevar izturēt. Turpretī introverts viegli atrod, ar ko sevi vairākas dienas nodarbināt vienatnē, neizjūtot lielu nepieciešamību pēc sabiedrības. Tas nenozīmē, ka intravertam nav draugu vai nav vajadzīga sabiedrība, taču tas ir nepieciešams daudz mazākās devās nekā ekstravertam.

Ekstravertam ir dzīva žestikulācija, plašs roku atvēziens, nespēja ilgstoši saglabāt miera stāvokli, izteiksmīgākas un dzīvākas acis, līdz ar to seja izskatās možāka. Enerģiju ekstravertais gūst saskarsmē ar cilvēkiem.

imagesIntrovertam piemīt iniciatīvas trūkums. Viņš ir mazkustīgs, nav izteikti žesti, ilgstoši var saglabāt miera stāvokli, bieži ir neizteiksmīgas un nogurušas acis, mēdz gulšņāt, taupot savus spēkus. Enerģiju intravertais gūst savā iekšējā pasaulē – vienatnē ar dabu, mākslu u.c.

Šīs iezīmes cilvēkā, bez socionikas zināšanām, var radīt dažādus kompleksus, atkarībā no tā, ko no viņa sagaida apkārt esošā sabiedrība. Jau bērnībā introverti vecāki var salauzt ekstravertu mazuli, aizrādot par aktivitāti, vēlēšanos visur piedalīties, sarunām ar svešiem cilvēkiem. Vai tieši otrādi – introverts cilvēks izjūt sevi kā nepilnīgu, ja nelabprāt iesaistās sabiedriskās aktivitātēs, vēlas vairāk laika pavadīt mājās, kautrējas uzsākt iepazīšanos.

extrovertAtšķirības cilvēkos ir pamanāmas jau no mazām dienām. Kādā bērnudārzā , veltot tam novēlējumu jubilejā, bēniņi atstājuši atšķirīgas vēlmes. Introverts puisītis novēl „Lai bērnudārzā vienmēr būtu klusums”. Ekstraverta meitenīte novēl „Lai nākamgad visi piedalās talantu šovā!” Šīs vēlmes un vajadzības nav vis ieaudzinātas, bet tā izpaužas katra cilvēka patiesā daba.

Introvertie bieži apskauž ekstravertus, jo uzskata, ka tiem dzīvē viss notiek vieglāk, ātrāk un nepiespiestāk. Patiešām, ir zināmas priekšrocības sabiedriskumam, tomēr bieži arī ekstravertais cieš sava ātruma vai neapdomības dēļ.

Ir labi uzzināt, ka esi foršs cilvēks ar tieši tām iezīmēm, kuras daba tevī ielikusi, pārstāt sevi par to šaustīt.

Evija Čeprova
evija.ceprova@gmail.com
Nav komentāru

Pievienot komentāru