Racionāls vai iracionāls?

Judging Perceiving planningKā saprast – esi racionāls vai iracionāls, un ko tas vispār nozīmē?

Tēlaini iedomājoties, racionālais tips ir kā vilciens, kas iet pa vienām sliedēm un skaidri zina, kur un kad nonāks. Iracionālais tips ir kā velosipēds – ar to var braukt jebkur un brīvi mainīt galamērķi.

Sadzīvē šīs divas iezīmes ir tādas, kas rada neizpratni par pretējo iezīmi. Racionālie tipi ir šausmās no tā, cik viegli iracionālais maina savus plānus, dažkārt pamet iesākto pusratā, pārdomā, dara vairākas lietas vienlaikus, nemācās no savām kļūdām… Savukārt iracionālais nevar saprast, kāpēc racionālais ir tik nelokāms, kāpēc viņam nepatīk pārsteigumi, kāpēc tik ļoti raizējas par nākotni un vienmēr atgādina  par iepriekš pieļautajām kļūdām.

Pavisam vienkārši runājot – racionālais ir tas, kas izdara līdz galam, bet iracionālais – pamet lietas pusratā. Tāpēc ir cilvēki, uz kuriem var paļauties “lai tur vai kas”, bet ir tādi, no kuriem nekad nevari zināt, ko sagaidīsi.

Paradokss vai attaisnojums ir tajā, ka tas nabaga iracionālais jau nemaz negrib būt ne tik mainīgs, net tik ļoti “garastāvokļa cilvēks”. Tas tā notiek psihes uzbūves iespaidē. Faktiski pat iracionālo tipu dzīve vairāk ir balstīta un saistīta ar ārējiem apstākļiem. To ko sajutu vai tas, ko ieraudzīju, nosaka to, ko es turpmāk gribēšu vai darīšu. Ir auksti, tāpēc iešu uz veikalu pēc siltiem zābaciņiem vai džemperīša.

Ar racionālo viss notiek garlaicīgāk – viņš kaļ ragavas vasarā, bet ratus ziemā, jo ļoti labi saprot, kas viņu sagaida nākotnē. Nākotnes lēmumi racionālajam balstās pagātnes pieredzē.

Šīs divas iezīmes nav pasaules uztvere kā citas psihes funkcijas (sensorika, intuīcija, loģika, ētika).  Jungs to raksturoja šādi: „Objektīvi un likumsakarīgi notiekošais (racionāls) vai nejauši un gadījuma pēc notiekošais (iracionāls). Kas ir likumsakarīgi, tas prātam ir saprotams (racionāls), bet nejaušības prāts nespēj aptvert (iracionāls).”

Tas, kas notiek mums apkārt,  ir gan likumsakarīgs, gan nejaušs. Pasaulē ik dienu notiek dažādas lietas. Gan likumsakarīgas un prognozējamas – ik rītu mostamies, tīram zobus, ejam dienas darbos. Gan tādas, ko nav iespējams paredzēt – laika apstākļi, sastrēgumi, cik cilvēki stāvēs rindā pie kases. Racionālie paļaujas un savu dzīvi balsta uz  likumsakarībām, iracionālie balstās (cer) uz nejaušībām.

Racionālie ir orientēti dzīvot likumsakarīgi, tāpēc rīkojas tālredzīgi un plānveidīgi, vērojot dažādas dzīves neapgāžamas likumsakarības un izdarot secinājumus.  Savlaicīgi plāno savu darbību un analizē situāciju, kurā nonāks, bet, galvenais, pārdomā, kāda varētu būt izeja no tās.

Iracionālie atšķiras ar neprognozējamu un spontānu rīcību, tāpēc labāk jūtas improvizētās situācijās un vairāk orientējas uz nejaušībām.  Viņi nevēlas iekļauties likumsakarīgā rīcībā.

Racionālais ieplāno, apsola un izdara. Iracionālais zin, ka plāni var mainīties, tāpēc sola “ar gariem zobiem”, bet dažkārt vienalga neizpilda, jo solītais ir pazaudējis savu svarīgumu – redzeslokā ir parādījies kaut kas cits. Tas attiecas kā uz lielām lietām, tā uz sīkumiem, kā arī uz solījumiem sev pašam vai citiem.

Tā nojūkt iracionālo tipu skaistie plāni par diētas sākšanu, kad uz galda parādās kas garšīgāks par ūdenī vārītām auzām. Tā aktualitāti pazaudē doma par masāžas kursiem, kad parādās interesantāks piedāvājums. Turklāt sirdsapziņa īpaši netraucē iracionālajam dzīvot, jo viņam ir īsa atmiņa, savas kļūdas viņš neatceras un neanalizē.

Racionāls Iracionāls
Mērķis Viens mērķis, daudz metodes Daudz mērķi, viena metode
Attieksme pret mērķiem un metodēm Labprāt piemeklē metodi Labprāt piemeklē mērķi
Mērķu sasniegšana Zina, kā izmantot tradīcijas un noteikumus mērķu sasniegšanai Prot izmantot mainīgus apstākļus mērķu sasniegšanai
Plānošana Labprāt izmanto iespēju plānot savu darbu un strādāt pēc plāna Parasti labāk pielāgojas mainīgām situācijām, koriģē plānus
Lēmumu pieņemšana Tiecas laicīgi pieņemt lēmumu katram etapam. Sargā pieņemto lēmumu Formē starplēmumus pēc situācijas. Koriģē tos izpildes procesā
Izteicieni, frāzes Labāk šausmīgas beigas, nekā šausmas bez beigām! Tātad, kas mums tagad ir!? Kal dzelzi, kamēr karsta! Tad jau redzēs!
Rīcības veids Ritmiski, stabili Mainīgā ritmā
Rīcības secīgums Darba secīgi vienu darbu pēc otra Patīk vienlaikus darīt vairākus darbus, paralēli
Reakcija uz apstākļu maiņu Var nepievērst uzmanību jauniem apstākļiem un uz tiem nenoreaģēt Pievērš uzmanību jauniem apstākļiem un reaģē uz tiem, ja ir vajadzīgs
Dzīves pozīcija Cenšas nodrošināt stabilitāti, paredzamu nākotni Labāk adaptējas mainīgajā pasaulē, izmanto jaunas iespējas
Grāmatu lasīšana Lasa no sākuma līdz beigām, vienu pēc otras Var lasīt vairākas grāmatas paralēli
Izsit no ritma Zaudē mērķi Līdzekļu trūkums
Elastība Cenšas turēties pie ierastajiem uzskatiem Elastīgi koriģē vērtējumus pēc situācijas

 

Iracionālajam rīcība (kustības, emocijas, darbība) vienmēr ir sekas kaut kādam dvēseles stāvoklim. Slikts garastāvoklis – jāuzēd. Ir iedvesma – jāstrādā. Vienmēr rīkojas, lai izietu no kaut kāda dvēseles stāvokļa. Garastāvokļa cilvēks.

Racionālais rīkojas, lai ieietu kaut kādā dvēseles stāvoklī. Ja gribās svētkus – nopērk sveces, labu vīnu, delikateses, un priecājās.

Iracionālais tips neanalizē savu pagātnes rīcību, uzvedību, emocijas, viņš vienmēr domā par savām darbībām nākotnē.

Racionālais tips visu savu rīcību, emocijas un darbības vienmēr kārtīgi apdomā, analizē un apspriež. Vienmēr domā par savu rīcību pagātnē, ko no tā varētu mācīties.

Jautājumi Racionāls Iracionāls
1. Kā jūties, ja kaut kas maina tavus plānus? (mazgā drēbes, bet draudzene aicina uz teātri) Traucē Normāli
2. Vai pārmet sev nepiepildītus plānus? Ne visai
3. Vai centies pieturēties dienas plānam vai arī izmanto jaunās dienas iespējas? Plāns Ceru uz iespējām
4. Ja ej pēc maizes, bet pamani kaut ko citu tev interesantu (grāmatas, apģērbu). Vai nopirksi to? (ir gan laiks, gan nauda) Drīzāk nē Drīzāk jā
5. Vai patīk vienlaikus darīt vairākas lietas? Kā ir labāk – darīt paralēli vai pēc kārtas? Secīgi Vienlaikus
6. Vai tev ir sapnis? To ir daudz
7. Vai tev patīk izdomāt metodes mērķa sasniegšanai? Vai arī labāk izvēlies mērķi, ko vieglāk sasniegt? Izdomāšu metodi Izvēlēšos mērķi
8. Vai iegūsti kādu papildus rezultātu no paveiktā darba? (Nenoķēru, bet vismaz sasildījos)
9. Kā tu attiecies pret bezpalīdzīgiem cilvēkiem? Bez līdzjūtības Jūtu līdzi
10. Vai gaidi radiniekus, lai sēstos pie galda, vai arī uzkodīsi, kamēr gaidi? Gaidu Uzkodīšu
Patika? Padalies ar citiem:
  •  
  •  
Evija Čeprova
evija.ceprova@gmail.com