Par socioniku personāla atlasē

Irita Rozentāle, personāla atlases speciāliste

Jau vairāk kā desmit gadus strādāju personāla atlasē, ik dienu intervēju vairākus cilvēkus. Ik dienu viņi ir jānovērtē un jāpieņem lēmums par atbilstību vai neatbilstību gan amatam, gan uzņēmumam. Pašā sākumā atbilstību novērtēju vai nu balstoties uz praktiskiem uzdevumiem, vai nu sajūtām. Ja uzdevums veiksmīgi izpildīts, viss bija kārtībā, nepievērsu uzmanību, tas tiek izpildīts. Balstoties uz sajūtām ir  tā nedroši pieņemt lēmumu, jo nav iespējams pamatot lēmumu, lai arī mūsdienās tik bieži personāla atlase notiek tieši tādā veidā.

Klausoties semināru par katram tipam atbilstošajām profesijām, stiprajām un vājajām spējām, sapratu, cik gan ļoti šī informācija būtu palīdzējusi pašā sākumā, kad sāku strādāt šajā jomā.

Zināšanas par tipiem man dod daudz būtiskus labumus:

  • vienkāršāk aprakstīt un saprast, kāds tieši cilvēks ir nepieciešams konkrētajam amatam;
  • iespēja sagatavot atbilstošāko darba sludinājumu;
  • intervijas laikā daudz ātrāk un precīzāk varu noteikt kandidāta atbilstību amatam;
  • nepazaudēt vērtīgus kandidātus, ja viņi der kādam citam amatam;
  • nemēģināt atrast neeksistējošu brīnumcilvēku un nevainot sevi par to;
  • galu galā veikt daudz precīzāku personāla atlasi ar iespēju kārtīgi pamatot lēmumu.

Aizdomājos arī par to, ka nav jēgas gaidīt no cilvēka to, ko viņš nemaz nevar izdarīt. Piemēram, tie cilvēki, kuri ir spēcīgi tehniskajās lietās, dokumentu darbos, nebūs spēcīgi darbā ar cilvēkiem. Vai arī stipru līdera tipu ielikt mazā uzņēmumā būtu milzīga kļūda, jo viņš tur vienkārši „nobeigtos”. Ir tipi, kuri nav komandas cilvēki, un citi atkal tieši otrādi, bez komandas nevarēs pastrādāt.

Tagad tikai atliek apgūt visu tipu piemērotākās profesionālās sfēras un darba intervijā izvēlēties atbilstošāko un nekļūdīties. Var gadīties arī tā, ka, apgūstot zināšanas, atlases laiks palielinās, jo skaidri redzi, ka kandidāts nav atbilstošs. Zinot to, tomēr pieņemt viņu darbā, būtu nepiedodami, it īpaši uz atbildīgajiem amatiem.

Patika? Padalies ar citiem:
  •  
  •  
Evija Čeprova
evija.ceprova@gmail.com