Informācijas uztveršanas ātrums

Socionikā ir ļoti daudzas mazās grupas, bet grupa “Uztvere” ir īpaši svarīga sarunājoties un  veidojot savstarpējās attiecības. Ja vienam viss skaidrs no pusvārda, bet otrs īsti nenotic pat tad, kad izpētīta visa informācija, ir ļoti viegli pārprast, sadusmoties, radīt konfliktu par pavisam vienkāršām lietām.

Ir četri informācijas uztveršanas “ātrumi” un veidi:

1.Pamatīgie – Draizers, Maksims, Igo, Štirlics

2.Apdomīgie – Džeks, Hamlets, Dostojevskis, Robespjērs

3.Uztverošie – Balzaks, Jeseņins, Donkihots, Hakslijs

4.Elastīgie – Napoleons, Žukovs, Dimā, Gabēns

Pamatīgie visilgāk ieslēdzas uz negaidītu informāciju: «No kurienes tu to zini? Kāpēc man šo vajadzētu klausīties?» Sagaida detalizētu un sīku stāstīju, un tāpat arī paši dalās visās niansēs un sīkumos.

Lai viņi visu veselīgi uztvertu, ir svarīgi runāt nesteidzīgi, izvairoties no abstraktām kategorijām. Balstīties uz konkrētiem faktiem, pārbaudītu informāciju. Atkārtošana – zināšanu māte. Ik pa laikam veikt kopsavilkumu. Nepārcensties ar lieku informāciju, neatstāt nekonkrētības.

Apdomīgie pārslēgšanos vai ieslēgšanos jaunā situācijā pavada ar pauzi: «Tā, pagaidi, dod laiku saprast, vajag apdomāt.» Stāstu sāk ļoti secīgi un apdomīgi.

Lai apdomīgajam izdarītu pa prātam, svarīgi pateikt, ko viņam gatavojies stāstīt, pēc tam to izstāstīt, pateikt kopsavilkumu, izdarīt secinājumus par to, ko tikko pateica. Izklāstīt visus vietas un laika apstākļus, kas apstiprina tavu vārdu patiesumu, nostiprināt ar dokumentiem, pierādījumiem, informācijas avotiem.

Uztverošie saprot no pusvārda – ātri ieslēdzas jaunā informācijā: «Visu sapratu, vari tālāk nepaskaidrot!» Visjūtīgāk attiecas pret intuitīvām priekšnojautām, mājieniem.

Šiem ļoti svarīgi ir pateikt galveno, īsi, nekādā gadījumā neatkārtot vairākas reizes. Labāk ļaut pašam uzminēt. Mierīgi reaģēt, ja viņš pārtrauc tevi pusvārdā, sakot «viss, nevajag vairs paskaidrot, es visu sapratu». Tas nav neaudzinātības dēļ, bet tādēļ, ka viņš tiešām visu ir sapratis un viņam ir žēl laiku tam, lai klausītos visus sīkumus. Nebrīnies, ja viņš strauji maina taktiku.

Elastīgie – ja redz tam pamatojumu, ļoti ātri pārslēdzas uz jaunu informāciju. Negaidītā situācijā balstās uz faktiem, turklāt reaģē diezgan ātri: «A, nu ja tā, tad protams!»

Šiem tipiem patiks, ja izstāstīsi pamata faktus, maksimāli korekti, īsi un skaidri. Bez atkārtojumiem un neskaidrībām. Nebrīnies, ja viņš ātri pārkārtos mērķus, negaidīti mainīs virzienu, tātad to prasa situācija un rezultātā visiem būs no tā tikai labāk.

Šajā seminārā praktiski trenējāmies nodot viens otram informāciju veidā, kas pašam nav ierasts. Konkrētu runu cienītājiem nācās piepūlēties, jo ir ļoti grūti būt nedabiskam…
Un jau ierasti intervējām pavisam dzīvu cilvēku:)

Evija Čeprova
evija.ceprova@gmail.com
Nav komentāru

Pievienot komentāru