Tipu valoda – veids kā redzam pasauli

Vai Tu zināji, ka mēs katrs spējam runāt tikai tādā valodā, kādu pasauli redz un jūt mūsu maņas?

Tā kā katram sociotipam daba ir iedalījusi noteiktas stiprās puses, tad tās viņš arī liek lietā kā rīkus apkārtējās pasaules uztveršanai. Lai arī mēs skatāmies ar acīm, tomēr saskatīto pa īstam redz un apstrādā smadzenes. Mēs klausāmies ar ausīm, bet dzirdam ar smadzenēm. Un atkarībā no tā, kāda ir mūsu smadzeņu uzbūve (informācijas apstrādājamā mašīna) mēs kaut ko saprotam labāk, kaut ko palaižam garām, bet ir jomas, kuras saprast un pieņemt izdodas ar lielu piepūlī.

Tad, kad uztvertais ir apstrādāts, saprasts un attiecīgi pieņemts, ikviens no mums kaut kādā veidā šo informāciju nodod tālāk. Parasti tas notiek ar vārdu, valodas palīdzību.

Jau daudzus gadus socionikas eksperti pasaulē veido vārdnīciņas, kurās apkopots vārdu krājums, kas raksturīgs  attiecīgajām funkcijām, kuras apstrādā smadzenes.

Piemēram, tipiem, kam stiprā puse ir darbības loģika (melnais kvadrātiņš 1. vai 2.kanālā – Balzaks, Gabēns, Džeks, Štirlics) pat par romantiskām vai attiecību tēmām izsakās kā par ražošanas procesu. Viņu vārdu krājumā dominē darbības vārdi un procesu efektivizēšana. Piemēram, cena, saprātīga rīcība, adekvāts, tehnoloģija, kāda jēga, procesi, izdevīgi, veselais saprāts, kvalifikācija, metode.

Tipi, kam stirpā puse ir sistēmas loģika (baltais kvadrātiņš 1. vai 2.kanālā – Robespjērs, Maksims, Žukovs, Donkihots) leksikā izmanto vārdus, kas norāda uz sistēmu – objektu savstarpējām attiecībām (tuvu, tālāk, virs, blakus) vai likumsakarībām (pretrunas, kritēriji), secīgumu, veido stāstījumā klasifikācijas un bieži izmanto vārdu “saprast“.

Šis, protams, nav izsmeļošs šo tipu vārdu krājums, vien ieskats tajā, tomēr skaidra tendence lietot vienus un tos pašus vārdus jebkā raksturošanai ir novērojama visiem tipiem. Īpaši labi to var redzēt rakstiskos sacerējumos – vēstulēs, esejās, pat īsā virtuālā sarakstē.

Šo visu mēs šobrīd kopā apgūstam 3.zināšanu līmeņa kursos, analizējot tekstus un intervējot pieaicinātas nepazīstamas personas.

Īpaši satriecošs atklājums semināra dalībniekiem izrādījās katra paša nespēja izteikties un pat domāt “ne savās” kategorijās. Piemēram, ētiskajiem tipiem izrādījās gandrīz nepaceļams uzdevums loģikas valodā sagatavot izdevīga dzīvokļa īres sludinājumu – visi izvēlējās problēmu risināt ar sarunām un draugu palīdzību, pilnībā ignorējot nosacījumu par izdevīgumu. Ētiskie tipi (Igo, Dimā, Jeseņins) atzina, ka īsti nesaprot, kas ar šo terminu jāsaprot, jo izdevīgums galīgi neitilpst šo tipu vērtībās.

Tāpat jautrību radīja introverto tipu mēģinājumi izstāstīt stāstu no ekstravertā tipa redzējuma, jo atklājās, ka pasauli ekstravertām acīm introverts cilvēks vienkārši nespēj redzēt, tāpēc nezin, ko par to stāstīt un visu pasniedz caur savu introverto prizmu. Iestājās pat zināma smadzeņu paralīze, kad saproti, ka vienkārši nespēj atrast vārdus, galvā ir tukšums, jo esi akls kādas pasaules daļas redzējumā, tev nav viedokļa, nav domu, nav izteiksmes līdzekļu kā to parādīt citiem.

Arī ekstravertajiem šis uzdevums radīja diskomfortu, jo bija jārunā tādā kā svešā, nepieņemamā valodā. Katrs izteiciens raisīja sašutumu un dziļu neizpratni par to, kā vispār tā ir iespējams dzīvot un uztvert lietas.:)

 

Evija Čeprova
evija.ceprova@gmail.com
2 Komentāri
  • Arturs Gerasimovs
    Publicēts 12:05h, 15 Februāris Reply

    Vai ir kāda literatūra par šo valodas izpēti tipiem latviski?

  • Evija Čeprova
    Publicēts 12:09h, 15 Februāris Reply

    Nē, par šo ir tikai publikācijas krievu valodā.

Pievienot komentāru