Apzinies savu “es”! Kā noteikt savu personības tipu, pamatojoties uz šīm iezīmēm

Autors: Krista Garanča, Skaties.lv

Jau iepriekš Skaties.lv/Sievietei rakstījis par socioniku – zinātni par cilvēka informatīvo metabolismu, to, kā mēs uztveram, apstrādājam un nododam tālāk informāciju. Vienkāršākiem vārdiem izsakoties, tā māca, kā katrs no mums domā un saprot lietas apkārt, veido attiecības, reaģē uz apkārt notiekošo. Pirmajā seminārā, kas risinājās 9. augustā, apguvu to, kādas ir galvenās iezīmes, kas veido cilvēka tipu.

Ir četri pretstatu pāri, kas ir savā starpā izslēdzoši. Ekstraversija un introversija, intuīcija un sensorika, loģika un ētika, kā arī racionalitāte un iracionalitāte. Lūk, detalizētāks izklāsts par katru no pāriem. Vai tu spēj savilkt līdzības ar sevi?

Ekstraversija un introversija

Šeit ir stāsts par to, vai cilvēks jūt iekšēju apmierinājumu, ilgstoši uzturoties sabiedrībā un piedaloties sabiedrības aktivitātēs, vai viņš no šīm aktivitātēm nesajūt nogurumu.

Ekstravertiem visu laiku vajag sabiedrību, viņi ir pamanāmi, žestikulē, nespēj nosēdēt mierā. Vienmēr atvērts kontaktam un dialogam.

Introverti ātri nogurst cilvēkos. Viņi taupa enerģiju, dara visu tā, lai lieki neizšķērdētos. Šiem cilvēkiem raksturīgs iniciatīvas trūkums.

Introvertie cilvēki bieži apskauž ekstravertus, jo uzskata, ka tiem dzīvē viss notiek vieglāk, ātrāk un nepiespiestāk. Patiešām, ir zināmas priekšrocības sabiedriskumam, tomēr bieži arī ekstravertais cieš sava ātruma vai neapdomības dēļ.

Intuīcija un sensorika

Šīs pazīmes ir par veidu, kā mēs uztveram pasauli.

Sensori uztver pasauli ar maņām. Viņiem vajag pagaršot, pasmaržot, pataustīt. Šie cilvēki redz un saprot visu, kas ir īsts un reāls. Pelnīs naudu ar mērķi ērti iekārtot dzīvesveidu, labi justies un labi izskatīties. Lai ir skaisti, ērti un komfortabli. Šos cilvēkus raksturo vārdi – vara, statuss un spiediens. Viņi panāk savu ar spēka metodēm. Stabili stāv uz abām kājām, pārvalda pār savu dzīvi. Sensoros tipus bieži uz ielas nepamana, jo viņi vienkārši izskatās labi.

Intuitīvais cilvēks visu jūt ar muguras smadzenēm. Viņš zina un saprot, labi iedomājas un iztēlojas lietas. Ārējo pasauli uztver nedaudz ar “aizturi”. Dzīve notiek domās. Ķermenis ir šeit, bet domās viņš ir citur. Intuitīvs dzīvo ar domu, kā dzīvi padarīt interesantu vai piepildītu, kā būt harmonijā pašam ar sevi. Viņu interesē netaustāmas lietas. Mākslinieciskas dabas cilvēki – viņu skaistums nāk no iekšienes. Uz ielas, visticamāk, pamanīsim tieši šos cilvēkus, jo viņi izceļas ar kādu savu īpatnību.

Loģika un ētika

Loģiskajam ir nepieciešami fakti. Viņš apmainās tikai ar svarīgu informāciju, tas arī komunikācijā ir galvenais. Informē par to, kas ir būtisks. Šis cilvēks meklē rakstītos likumus. Nesaprot savstarpējās attiecības un emocijas.

Ētiskajam cilvēkam ir svarīgas emocijas, jūtas un pārdzīvojumi. Svarīgi nodot pārdzīvojumu. Runātīgi, grib dalīties ar visu, “norunāt visu nost”, kas ar viņiem noticis. Tieksme pašam sevi uzkurināt. Uzticas sev un savai pārliecībai.

Attiecībās saderīgais pāris veidojas tad, ja viens ir tas, kas runā, otrs – klausās.

Racionālais un iracionālais

Šīs īpašības ir par to, kā mēs ejam uz mērķi savā dzīvē.

Racionālam cilvēkam ir viens mērķis, ber dažādas metodes. To, ko sev nospraudis, pie tā arī grib nonākt. Zina, kad un ko viņš darīs. Viens viedoklis un viens pieņēmums, pie kā arī turas. Labi jūtas vietā, kur visu zina un saprot. Ir viena darba vietu ilgus gadus. Nevar atstāt lietas pusdarītas.

Iracionāls – viena metode, dažādi mērķi. Paļaujas uz to, ka plāni var mainīties. Elastīgāks, šo cilvēku var vieglāk ietekmēt. “Jo mazāk zinu, jo interesantāka dzīve.” Nepatīk stagnācija, biežāk maina darbu. Īsa atmiņa. Mēdz kāpt uz viena un tā paša grābekļa vairākas reizes.

Apzinoties, kurām pazīmēm jūs vairāk atbilstat, varat “likt kopā” savu tipu. Mājaslapā cilvekutipi.lv ir pieejams tests, kuru ikviens var izpildīt bez maksas.

Nākamais seminārs jau 16. augustā, brančotavā/restorānā Spārnos.

Raksta oriģināls lasāms Te!

Patika? Padalies ar citiem:
  •  
  •  
Evija Čeprova
evija.ceprova@gmail.com