
05 Apr Kā ieraudzīt kandidāta īsto talantu
Reiz kaimiņvalstī dzīvoja kāds liels uzņēmums, kas strādāja starptautisko pārvadājumu jomā. Šim uzņēmumam ļoti vajadzēja pārdošanas vadītāju. Uzņēmums nolīga labus un dārgus rekrūterus, kas pēc kāda laiciņa meklējumiem atrada piemērotu kandidātu. Tā bija jauna enerģiska sieviete, ar prestižu izglītību un atbilstošu darba pieredzi līdzīga lieluma uzņēmumā, kā arī labām atsauksmēm. Darba intervijās kandidāte sevi parādīja ļoti labi, visi viens otram iepatikās un viņi noslēdza darba līgumu.
Jaunajai darbiniecei deva laiku apgūt nozari un ieskrieties, tomēr gāja laiks, bet solītie un gaidītie darba rezultāti izpalika.
Uzņēmuma īpašnieki veica pārrunas ar darbinieci, skaidroja iemeslus, kāpēc nesanāk. Jaunā pārdošanas vadītāja vēlreiz izrunāja sasniedzamos rezultātus, apsprieda darba metodes un tehnikas. Darba devējs aizsūtīja jauno pārdošanas vadītāju uz dārgiem un augsti novērtētiem pārdošanas kursiem. Viss liecināja, ka izdosies!
Tomēr pagāja trīs mēneši un darba rezultāta joprojām nebija. Kāpēc tā, uz to atbildes nebija nevienam, jo formāli darbiniece atbilda visām prasībām, visu saprata – gan darba uzdevumu, gan zināja, kādas metodes ir jāpielieto darbā, viņai bija atbilstoša izglītība un darba pieredze.
Tomēr iztrūka viens būtisks faktors – iedzimts talants vai dabas ielikta spēja darboties šajā jomā.
Viņa nebija šim darbam atbilstoša tipa cilvēks, tāpēc darbošanās šajā nozarē no darbinieces prasīja ļoti lielu ieguldīšanos un piepūli, bet neskatoties uz to, viņas jauda nebija pietiekama.
Nu, iedomāsimies tādu mazu pilsētas auto ar 1.1 litru dzinēju. Tāds auto ir superīgs lielpilsētā, kur grūti atrast parkošanās vietu. Tas lieliski kalpo kā ēdiena piegādes transports, ar to ir viegli manevrēt sastrēgumos un tas ir ļoti ekonomisks. Tomēr, nonākot uz ātrgaitas šosejas, kur nemitīgi kāds jāapdzen, šim superauto acīmredzami pietrūkst jaudas, vadītājs spiež pedāli līdz grīdai, bet vēlamo ātrumu var sasniegt tikai pašam enerģiski piepalīdzot ar auto iešūpināšanu. Uz lielceļa drošāk vari justies un ātrāk mērķī nokļūt ar kādu jaudīgāku auto.
Katrs auto ir labs, tikai savam uzdevumam un vietai. Tāpat arī ar cilvēkiem.
Patiesībā, reti kurš cilvēks pats labi apzinās savu varēšanu, tāpēc profesijas izvēle vairāk ir kā patikšanas (vai nezināju, par ko mācīties), nevis patieso spēju rezultāts.
Tāpat arī uzņēmējam nav instrumenta, ar kuru viņš varētu saprast cilvēka patiesās spējas bez pārliecināšanās par to praksē. Rezultātā tas ir iztērēts laiks, nauda un nervi, slikti jūtas gan darbinieks, kas nesaprot, kāpēc nav ticis galā ar uzdevumu, gan arī uzņēmējs, kurš nesaprot, kam tad īsti var uzticēties.
Patiesībā jau instruments ir, tikai tas vēl netiek plaši pielietots. Tie ir cilvēku tipi jeb socionika. Cilvēka tipu un līdz ar to arī viņa spējas un piemērotību darbam, var noskaidrot darba intervijas laikā. To dara socionikas eksperts, cilvēks, kurš pārzina tipa noteikšanas tehnikas. Tā ir vienkārša saruna ar kandidātu, kuras laikā tiek atklāts cilvēka informācijas uztveres, apstrādes un tālāknodošanas veids – viens no 16. Cilvēka tips dod iespēju uzzināt, kas cilvēkam no dabas labi padodas, cik daudz viņam ir jaudas un apgriezienu, kas viņu patiesi motivē un dzen uz priekšu, kas nepadodas un ko no viņa labāk negaidīt, tāpat arī viņam vispiemērotākos darba apstākļus un vietu komandā.
Arī šajā gadījumā visu pa plauktiņiem salika socionika – intervijas laikā noskaidrojās, ka darbiniecei jaudas pietiek tikai tik, lai nodarbotos ar pārdošanu mazā smaržu veikaliņā, bet pārdot loģistikas pakalpojumu Eiropas mērogā nebija viņas spēkos. Šī pusgada laikā darbiniece strādāja uz pilnu jaudu, piekusa, centās, bet viņas psihei veicamā darba apjomi izrādījās nepaceļami. Ar labiem nodomiem vien ir par maz. Viņu ceļi šķīrās.
Socionika ir iztrūkstošais puzles gabaliņš efektīvā personāla atlasē, tā spēj pateikt par cilvēku to, ko viņš pats nezin vai nespēj nosaukt vārdā. Saprātīgs, jēdzīgs un strādājošs instruments. Lieto to!:)