Kāpēc materiālistam jābūt kopā ar ne materiālistu?

Socionikā ir četras dihotomijas, četras diametrāli pretējas cilvēka psihes atšķirības. Iepriekšējā žurnāla numurā jau apskatītā racionalitāte un iracionalitāte, sensorika un intuīcija, loģika un ētika un ekstraversija un intraversija. Šoreiz apskatīsim sensoriku un intuīciju, kas atbild par to, vai cilvēks dzīvo reālajā vai domu pasaulē.

Darītāji un sapņotāji

Līdzīgi tam, ka cilvēks piedzimst intraverts vai ekstraverts, tāpat viņš ir tendēts būt klātesošs esošajā realitātē vai domās. „Runājot par intuīciju vai sensoriku, jāskatās uz to, kur cilvēks dzīvo – realitātē vai savā galvā,” stāsta Evija. Sensorā tipa cilvēks dzīvo šeit un tagad, viņš balstās uz savām piecām maņām, to, ko redz, dzird un var aptaustīt. Viņš spēj aptvert tikai to, kas ir īsts un reāls, to, ko redzējis, dzirdējis vai ir pats izbaudījis. Tie arī ir cilvēki, kuri sapņo tikai par iespējamām un reālām lietām, kamēr intuitīvie cilvēki ceļ gaisa pilis un dzīvo savās domās, fantāzijās un idejās, nevis fiziskajā realitātē. Tie ir ne tikai ideālisti un romantiķi, bet arī labi stratēģi, kas saredz dzīves lielās bildes.

Dažādu vērtību cilvēki

Sensorā tipa cilvēki ir materiālisti, viņiem ir svarīgi, lai viņu sasniegumi būtu taustāmi un redzami –māja, mašīna, labas drēbes, būtu ko ēst un kur gulēt. Turpretī intuitīvajiem mantas un zīmoli nav tik svarīgi, kā nemateriālas lietas, idejas, vērtības, izaugsme un attīstība. „Viens grib vairāk piepildīt skapi un garāžu, bet otrs savu iekšējo pasauli, kaut ko jaunu uzzināt, izmēģināt vai saprast,” viņa skaidro. Intuitīvajiem cilvēkiem materiālās lietas nav prioritāte, viņi ir daudz pieticīgāki un starp viņiem nav oligarhu ar milzīgām mājām. „Tas gan uzreiz nenozīmē, ka viņi ir pliki un nabagi, intuitīvie nedzīvo materiālajā pasaulē, tā vienkārši nav viņu prioritāte,” skaidro speciāliste. Viens cilvēks leposies ar eksotisku ceļojumu luksusa viesnīcā, un nesapratīs, kāpēc kāds atvaļinājumā dodas kāpt kalnos, kur jāsvīst, jāguļ uz akmeņiem, lai pēc tam pavicinātu karodziņu, uzkāpjot smailē. Tad intuitīvie cilvēki ir tie, kas var paciest grūtības, lai sasniegtu kādu mērķi, piemēram, iekarotu Monblānu. „Sensorais tips vairāk grib priecēt savu ķermeni, kamēr intuitīvie piepildīt savu garīgo pasauli”.

Katram sava kārtība

„Romantiskās attiecībās ideālā gadījumā pārī ir viens sensorais un otrs intuitīvais cilvēks,” stāsta Evija. Viens rūpējās par dzīves praktisko pusi, zina, kad mašīnai jāiziet tehniskā apskate, remontē māju, iznes miskasti, piepilda ledusskapi, kamēr otrs var attiecībām pienest garīgumu, idejas un vērtības. Ja ģimenē abi ir intuitīvie tipi, tad agrāk vai vēlāk viņu starpā pazūd kaisle, viņi aizvien mazāk sāk sarunāties, mājās parādās nekārtība, jo neviens negrib kārtot un remontēt. „Praktiskā puse kļūst par lielu problēmu, jo abi ir teorētiķi, nevis praktiķi”. Taču, ja kopā ir divi sensorie tipi, tad dzīve viņiem kļūst ļoti materiāla un pat mietpilsoniska, kur visa dzīve un sarunas grozās par un ap naudu, māju un mantu. Intuitīvie cilvēki bieži vien nepamana praktiskas sadzīves ķibeles, ne izdegušu spuldzīti, ne to, ka durvis čīkst. „Sensoros cilvēkus tas dara trakus, jo viņiem šķiet, kā var nepamanīt, ka tapete atlīmējusies vai krāsa nolupusi, bet viņi tiešām to neredz,” norāda Evija. Tikmēr sensorais tips tiešām visu redz un nespēj izbaudīt dzīvi, ja kurpes spiež vai dakšiņa ir netīra.

Praktiski cilvēki un domātāji

Sensorais tips labi jūt lietu kvalitāti, tie ir cilvēki, par kuriem saka, ka rokas aug no pareizās vietas. Viņi ir veiksmīgi profesijās, kurās ir saistīti ar pašreizējo realitāti, ir labi mehāniķi, frizieri, šoferi un ķirurgi. Viņi ir šeit un tagad un spēj risināt problēmu un grib redzēt rezultātu, salabotu mašīnu vai uzadītu jaku. Turpretim intuitīvajam tipam piederīgajiem piemērotāki ir netaustāmie darbi– finanšu plānošana, konsultēšana, pētniecība. Viņiem nav tik svarīgi redzēt rezultātu, bet sekot kādai idejai vai saredzēt vīziju. Runājot par trūkumiem, intuitīvajam tipam ir grūti komandēt, kontrolēt, viņu viedoklis parasti skan pēc laipna ieteikuma, bet, kad sensorais pasaka, tad padotajiem jautājumu vairs nav. Intuitīvā tipa cilvēki retāk iestājas par savām tiesībām, var paciesties, pielāgoties un galu galā iztikt. Sensorie tipi mēdz būt neiecietīgāki pret to, kas viņam neder vai nepatīk un viņi retāk savas pretenzijas noklusē.

Patika? Padalies ar citiem:
  •  
  •  
Evija Čeprova
evija.ceprova@gmail.com