Attiecību stereotipi iznīcina attiecības

Visām sievietēm patīk, ja dāvina ziedus. Veci cilvēki ir gudri, vienmēr jāieklausās viņu viedoklī. Sievietes slikti orientējas, bet vīrieši domā tikai par seksu. Laimīgi ir tikai tie, kas guļ vienā gultā un zem vienas segas.

Jo ilgāk dzīvojam, jo vairāk pārliecināmies, ka stereotipi mazāk ietekmē mūsu dzīvi. Jo īpaši jomās, kurās paši esam guvuši pieredzi un sapratuši, ka viss nav gluži tā kā skolā mācīja vai vecāki, labu gribēdami stāstīja.

Tomēr ir tēmas, kurās pie stereotipiem stingri turamies, baidāmos tos apšaubīt, gāzt un rīkoties pēc sava prāta. Jo iedomātais sabiedrības spiediens ir pārlieku liels, lai tam spētu pretoties. Tomēr  bieži tieši šie maldīgie priekšstati šķir mūs no patiesās laimes piedzīvošanas.

Ļoti bieži mēs tādus tradicionālus risinājumus pieņemam kā labus, jo tie ir vienkārši, vispārēji, der visiem gadījumiem, nav pašam jādomā līdzi, jo kāds jau tavā vietā ir pateicis risinājumu.

Īpaši aktuāli tas ir tajās jomās, kurās mums katram pašam pietrūkst savas pārliecības, zināšanu vai pieredzes. Ja neesi eksperts attiecību jomā, tad ar īpaši lielu entuziasmu meties lasīt rakstus par attiecību uzlabošanu un eksperimentē ar ieteikumiem, mēģini tos dzīvē. Dažkārt tie darbojas un tā tas tiek pieņemts kā dogma. Piemēram, ir tāds jauks ieteikums attiecībās visu izrunāt, tad tajās nebūs nekādu pārpratumu. Visbiežāk, attiecību sākumā, kad abas puses ir uz visu gatavas, tas tiešām darbojas. Bet pēc laika, kādam tas paliek par grūtu. Sarunas ieiet strupceļā, kāds apvainojas, kāds tiek pārprasts, kāds uzvelkas, kāds apvainojas. Izrādās, ka izrunāšanās nepalīdz. Visiem nepalīdz.

Stereotipi grauj pašvērtējumu. Sievietei jābūt sievišķīgai, maigai, mātišķai. Šo īpašību izkopšanai pat tiek rīkoti semināri, nometnes. Dabiski sievišķīgām sievietēm tas nes prieku, iedvesmo. Bet tām, kas ir mērķtiecīgas, spēcīgas, valdonīgas tiek radīti kompleksi, viņu īsta daba lauzta, nenovērtēta un atzīta par trūkumu. Vai tiešām liekas, ka pasaule ir vieta tikai trauslām un ēteriskām sievietēm, kas meklē aizsardzību aiz spēcīga vīrieša pleca? Jo vīrieši taču esot tie stiprie un viņiem galīgi nepatīk spēcīgas sievietes. Un kā vispār tās stiprās nodibinās attiecības? Esot jābūt maigai.

Tas pats attiecas uz jauniešiem. Tikai laba izglītība nodrošina panākumus dzīvē, labu karjeru, labklājību. Mācies, bērniņ, tikai zināšanas ir tās, ko tev neviens neatņems! Tomēr aizmirstam bērniem pastāstīt, ka vēl vajag uzņēmību, mērķtiecību, zināmas ambīcijas, lai tiešām savus mērķus sasniegtu. Un zināšanas pašas par sevi vispār neko nenozīmē. Ja tā arī sēdēsi skapī, neviens klāt nepienāks un sapņu darbu nepiedāvās. Un kas vispār ir teicis, ka visiem jāstrādā algotu darbu? Un vai tas nozīmē, ka darbs man dos piepildījumu?

Runā, ka esot skaidri jāzin, kādu iedomājies savu otro pusi, lai kosmoss to sadzirdētu un tādu cilvēku atsūtītu. Bieži vien arī šis sapņu tēls ir balstīts uz stereotipiem, domājot, ka tieši tāds cilvēks būs mīļš tieši tev. Taču bieži vien visas uzskaitītās iezīmes vienā cilvēkā nemaz nav iespējamas. Un pat ja būtu, nekur nav teikts, ka sapņu tēls realitātē sagādātu cerēto prieka un laimes sajūtu.

Stereotipu ir miljoniem. Dažkārt tie ir pat ļoti vajadzīgi – it īpaši, kad stāstam anekdotes. Tomēr dzīvē tie nodara lielu kaitējumu. Kā no tiem atbrīvoties, ko likt vietā? Kā uzzināt, kad tie ir patiesi, bet kad maldina?

Ja zini, ka pastāv dažādi cilvēku tipi, katram ir sava dzīves pieeja, darbības metodes, mērķi, vērtības, ir vieglāk pieņemt individualitātes, lietot dažādas pieejas. Jā, tas prasa domāt līdzi, izvērtēt. Vairs nevari izmantot vienu mērauklu visiem un lietot vienu recepti visiem gadījumiem.

 

Patika? Padalies ar citiem:
  •  
  •  
Evija Čeprova
evija.ceprova@gmail.com