Viens pa gaisu, otrs cieši pie zemes. Kā racionālam cilvēkam sadzīvot ar iracionālu?

Cilvēki ir pieraduši brīnīties par ekstravertu un intravertu nošķīrumu, kad viens nesaprot, kā otrs jautru ballīti var iemainīt pret adīkli un TV skatīšanos. Socionika izšķir arī racionalitāti, vai cilvēks ir racionāls vai iracionāls, un skaidro, kāpēc ir svarīgi to zināt.

Uz sliedēm vai pašplūsmā

„Ir racionālie un iracionālie cilvēku tipi, kas atšķiras pēc tā, kāds ir viņu ceļš uz mērķi  un mērķa rašanās impulss. Vieni paši vada un veido savu dzīvi, citi elastīgi ļaujas plūdumam,” skaidro Evija. Racionālus cilvēkus raksturo prāta pieņemti lēmumi un rīcības, viņi paši veido savu dzīvi, iesāktās lietas pabeidz, ir stabili savos lēmumos un racionāli visu apdomā. Iracionālie cilvēki turpretī pa dzīvi plūst kā pa upi un vēro, kurā krastā straume viņus izmetīs un kādus izaicinājumus dzīve piespēlēs. Viņi bieži vien rīkojas impulsu vadīti, ir spontāni, var aiziet uz virtuvi izslēgt gaismu, bet attapies, mazgājot grīdu. Viņi reaģē uz ārējiem kairinājumiem, tie dod impulsu rīkoties, bet arī noved no tik labi uzsāktā ceļa. Pretējie tam racionālie tipi rīkojas tad, kad paši tā izlemj un viegli pabeidz uzsāktos darbus. Tēlaini iedomājoties, racionālais tips ir kā vilciens, kas iet pa zināmām sliedēm un skaidri zina, kur un kad nonāks. Iracionālais tips ir kā velosipēds – ar to var braukt jebkur un brīvi mainīt galamērķi.

Viens pa gaisu, otrs pie zemes

Racionālie cilvēki ir orientēti dzīvot likumsakarīgi, tāpēc rīkojas tālredzīgi un plānveidīgi, vērojot dažādas dzīves neapgāžamas likumsakarības un izdarot secinājumus. Viņi savlaicīgi plāno savu darbību un analizē situāciju, kurā nonāks, un pārdomā, kādas varētu būt sekas. Iracionālie atšķiras ar neprognozējamu un spontānu rīcību, tāpēc labāk jūtas improvizētās situācijās un vairāk orientējas uz nejaušībām. Racionālais cilvēks ieplāno, apsola un izdara. Iracionālais zina, ka plāni var mainīties, tāpēc sola “ar gariem zobiem”, bet dažkārt vienalga neizpilda, jo solītais ir pazaudējis savu svarīgumu – redzeslokā ir parādījies kaut kas cits. Tas attiecas kā uz lielām lietām, tā uz sīkumiem, kā arī uz solījumiem sev pašam vai citiem. Kamēr racionālais cilvēks var mierīgi ievērot armijas disciplīnu, tikmēr iracionālais visiem apsolīto diētu pametīs tiklīdz redzeslokā parādīsies kārdinoša kūciņa. Racionālais tips var visu mūžu strādāt vienā darba vietā, aizrauties ar vienu hobiju, kamēr iracionālajam ik pa laikam nepieciešamas pārmaiņas vai kāds jauns izaicinājums.

Abi labi, bet atšķirīgi

Mūsdienu pasaulē, kur cilvēka panākumus vērtē pēc paveiktā varētu šķist, ka būt racionālam ir zināmas priekšrocības, jo viņi zina, ko grib, skaidri iet uz mērķi un iesāktās lietas pabeidz. Taču tāpēc nevajag iracionālus cilvēkus norakstīt, arī viņi pabeidz mācības, audzina bērnus, spēj strādāt atbildīgos amatos. Tikai atšķiras, kā katrs savus mērķus sasniedz. Racionāls cilvēks apsver savas iespējas, resursus, izdomā plānu un pie tā arī turas. Viņi ir tie, kas var septiņas reizes nomērīt, pirms griezt. Iracionāls biežāk rīkojas tad, kad ir iedvesma vai tad, kad ir vajadzība, vai nu spiež termiņi, priekšnieks jau dusmojas vai pienākusi pēdējā iespēja. Racionāli cilvēki ir piemēroti rutīnas darbam, kas viņus negarlaikos, bet sniegs drošības sajūtu. Tikmēr iracionālu cilvēku priekšrocība ir viņu elastība, viņi labprātāk pieņem pārmaiņas, bieži vien tās pat ierosina. Viņi ir elastīgi un mainīgi, vēlas „iet līdzi laikam”, un izaicinājumiem droši soļo pretī, kamēr racionālie cilvēki ir šausmās par nezināmo.

Tādam tāds jāatrod

„Cilvēki piedzimst jau ar noteiktu psihes struktūru, un dzīves laikā racionalitāte vai iracionalitāte nemainās,” skaidro eksperte. Ja ar ekstraverti un intraverti attiecībās viens otru papildina, tad runājot par racionalitāti un irracionalitāti, ir svarīgi, ka tā pāra, draugu vai ģimenes attiecībās sakrīt. Racionāli cilvēki neizprot iracionālo rīcības principus un dzīves ritmu, un tāpat arī otrādi. Racionālajiem šķiet, ka iracionāļi ir neorganizēti, neuzticami, bezatbildīgi un vieglprātīgi, bet iracionālie redz racionāļus kā iepriekš paredzamus, sausus un garlaicīgus nūģus. „Vieni ir garastāvokļa un iedvesmas cilvēki, otri dzīvo likumsakarīgi un paredzami, un abi viens par otru brīnās,” stāsta Evija. Iracionālajam ar racionālo cilvēku ir grūti sadzīvot un vienam otru saprast, tāpēc šādos pāros bieži rodas strīdi un konflikti. Racionālie tipi ir šausmās no tā, cik viegli iracionālais maina savus plānus, dažkārt pamet iesākto pusratā, pārdomā, dara vairākas lietas vienlaikus… Savukārt iracionālais nevar saprast, kāpēc racionālais ir tik nelokāms, kāpēc viņam nepatīk pārsteigumi, kāpēc tik ļoti raizējas par nākotni un visu grib laicīgi saplānot. „Tāpēc saskanīgai draudzībai vai kopdzīvei jāmeklē cilvēks, kurš ar tevi šajā aspektā ir uz viena viļņa,” māca Evija.

Raksts žurnālam “100 labi padomi”

Patika? Padalies ar citiem:
  •  
  •  
Evija Čeprova
evija.ceprova@gmail.com