Katrs šāvējs ir savdabīga un interesanta personība!

Cilvēka sociotips izpaužas katrā dzīves jomā, tā iezīmes iet līdzi un ietekmē viņa darbošanās rezultātus. Hobiji katram ir dažādi, bet man ir bijusi iespēja vērot šaušanas sacensības sportingā, tāpēc esmu pamanījusi, ka dažādas iezīmes un tipu atšķirības spilgti, dažkārt pat kuriozi, izpaužas dažādu cilvēku šaušanas manierē un panākumos.

Skaidrs, ka lielākas vai mazākas attieksmes problēmas ir pilnīgi visiem šāvējiem. Pat pieredzējuši un veiksmīgi vīri gados “cepjās” par to, ka kāds ne tā paskatījās vai izteicās un sabojāja garastāvokli, tā ietekmējot šāviena kvalitāti! Citam traucē sarunas aiz muguras vai kopējā gaisotne, kāds nav bijis gana labi izgulējies, aiz stresa par daudz ieķēris, vēl citam piemetas panikas lēkme par to, ka uz viņu visi skatīsies, bet kāds atnāk uz šaušanas laukumu mierīgs kā mamuts un sašķaida driskās visus 25 mērķus.

1.Ekstraversija vai introversija. Piemēram, ekstravertajiem tipiem raksturīgs lielāks, plašāks redzesloks, šie tipi pamana visu, pat to, kas tieši neattiecas uz lidojošo objektu, tāpēc tādiem cilvēkiem traucē apkārt esošie notikumi – svešas sarunas, smiekli, vicināšanās ar rokām, laika apstākļi. Jau sacensību rītā viņš viņš ir enerģisks, paspējis ar visiem izrunāties. Ekstravertajiem ir acis arī pakausī un ausis ar lokatora īpašībām. Viņi seko līdzi arī citu šaušanai. Ekstravertie skaļi apspriež savus un citu panākumus, pēc šāvieniem nepatur pie sevis viedokli, pat ja neviens neklausās. Izteiksmīgi izmet čaulītes, tupjās vai palecās, elš un pūš, runā ar sevi.

Ekstravertie ietekmējas no citu viedokļa un paši sevi vērtē saskaņā ar apkārtējo domām. Šiem tipiem ir ļoti svarīgi saņemt labu novērtējumu no apkārtējiem. Pēc tam, kad aizšāvis garām ekstravertais ar acīm meklē citu skatienus, jūtas vainīgs, taisnojas, izrāda ka nav apmierināts, meklē atbalstu.

Introvertais dzīvo tādā kā burciņā, ieslēpies no apkārtējiem, tāpēc viņam svarīgs viņa iekšējais stāvoklis un paša viedoklis par sevi. Viņš daudz strādā ar savu iekšējo pasauli. Introvertajiem tipiem ir šaurāks redzes leņķis, tāpēc mazāk traucē apkārt esošie apstākļi. Viņam ir klusa balss, tāpēc tiesnesis vai mazjūtīgs mērķa palaišanas mikrofons to dažreiz nedzird, tāpēc gadās grūtāk  ar pirmo piegājienu izsaukt mērķi, tas savukārt nojauc vajadzīgo ritmu, izsit no sliedēm.

2.Intuīcija vai sensorika. Intuitīvie tipi atšķiras ar vienaldzīgo attieksmi pret ģērbšanos, savu pašsajūtu un attieksmi pret ieroci un citām lietām. Bieži vien viņi ierodas uz šautuvi sportam nepiemērotā apģērbā, salst vai svīst nošļukušās džinsu biksēs. Dalībnieka numuru piesprauž kur pagadās. 10 tūkstošus eiro vērtu ieroci bez sirdsapziņas pārmetumiem bieži noliek uz plikas zemes, tas parasti ir drusku apskrambāts un apbružāts. Viņiem gadās sajaukt ieročus, paņemt svešu, jo tāds cilvēks ir iegrimis domās, rīkojas automātiski un pat nesajūt, ka tur rokās svešu mantu. Intuīvie tipi pret šaušanas neveiksmēm izturās filozofiski, apzinās, ka pret civilizācijas vēsturi kopumā neveiksme tāds nieks vien ir. Gan jau veiksies nākamajā dzīvē. Intuitīvajam tipam ir grūtāk “pieslēgties” šaušanai, jo domās bieži sanāk aizceļot kaut kur izplatījumā,  atslēgties no realitātes, tāpēc viņš meklē risinājumus, kā būt šeit un tagad kaut vai ar iekniebšanu sev pašam.

Sensorie tipi turpretī dzīvo šeit un tagad, spilgti un konkrēti uztver visu sev apkārt, tāpēc ir apveltīti ar asu ērgļa redzi, viegli spēj koncentrēties un redzēt visu ap sevi notiekošo. Sensorajiem tipiem nav nepieciešami nekādi speciāli vingrinājumi, lai pieslēgtos šaušanas procesam, jo viņi tur jau ir visu savu dzīvi. Sensorie tipi ir veltījuši daudz laika un naudas piemērota un izskatīga sporta apģērba iegādei. Bieži vien šie tipi izskatās labāk, nekā šauj! Savu ieroci sensorie tipi auklē un aprūpē kā mazu bērnu – veic regulāras apkopes, remontē, vienmēr ieliek ieroča makā, ieeļļo, citādi uzmana un pat sabučo. Arī automašīnas šiem tipiem ir gandrīz vienmēr ļoti tīras un kārtīgas. Tomēr satraukums un stress sensoros tipus piemeklē biežāk, tam vēl dažkārt pievienojas dažādas sazvērestības teorijas par to, ka it kā speciāli nav pierakstīts kāds šķīvītis vai it kā speciāli ielikts neērts šaušanas laiks vai nedraudzīgi  komandas biedri, tiesnesis speciāli piekasās.

3.Loģika vai ētika. Loģiskie vairāk domā un aprēķina, tēmē, pārbauda un atkal tēmē, pārbauda vai labi notēmējis, analizē, visam pieiet mehāniski. Pretēji tam ētiskie tipi nodibina attiecības ar šķīvīti. Ētiskie tipi ir emocionālāki, vairāk pārdzīvo, viņiem sāp sirds. Loģiskie tipi savas emocijas patur pie sevis, neizrāda, vien dzēlīgi jokojas un mēģina ieknābt konkurentam.

Ētiskie tipi ir dāsni un izpalīdzīgi. Šaušanas starplaikos cienā draugus un paziņas ar līdzpaņemtiem našķiem, dalās savā pieredzē un neliedz padomu mazāk veiksmīgajiem.

Loģiskie tipi labprāt cienājas ar ētisko tipu gardumiem, noklausās padomus, bet ar saviem veiksmes noslēpumiem nesteidz dalīties – pašam vairāk noderēs. Loģiskie tipi labprāt uzsēžas astē citiem šāvējiem, lai ietaupītu ceļa un dzīvošanas izmaksas.

4.Racionāls vai iracionāls. Iracionālie tipi ir brīvāki savās kustībās, ķermenis ir atslābis, un tā īpašnieks viegli un ātri pārsēdzas no viena šāviena uz otru.

Racionālie tipi ir apdomīgi, stūraini un viņu kustības ir kā robotiņiem – kokainas un asas. Šī iemesla dēļ racionālie tipi vienmēr ir saspringti, nespēj atslābināties, viņi ilgi atcerās savas kļūdas un neveiksmes, ananlizē un apdomā tās, izdara secinājumus, ņem vērā un secīgi virzās uz priekšu izaugsmē. Racionālajiem tipiem raksturīga pareiza pieeja jebkurai lietai.

Iracionālajiem tipiem ir īsa atmiņa, tas palīdz šaušanā, jo viegli un ātri aizmirstas tikko nesašautais šķīvis, var jau domāt par nākamo. Toties  arī secinājumi mēdz ātri atnākt un tik pat ātri aizmirsties. Bieži iracionālie savai neveiksmei meklē attaisnojumus ārpus sevis paša – bija slikti laika apstākļi, lidojumu trajektorijas neatbilda noteikumiem, blakus stāvošais kaitinoši šāva, neīstās patronas, tiesnesis tizls, stobri pārāk īsi tik tālam mērķim.

Iracionālie tipi mēdz aizmirst paņemt līdzi šaušanai būtiskus atribūtus, spontāni pieteikties sacensībām pēdējā dienā vai pārdomāt un neatbraukt uz sacensībām vispār.

Iracionālie tipi ir ļoti atkarīgi no sava garastāvokļa, kas uzlabojas vai samaitājas pats no sevis un tam līdzi arī šaušanas rezultāti. Ja rezultāti nav labi, tad ierocis var lidot krūmos un nopietni tiek apsvērta doma mest šaušanu pie malas!

Šeit es izanalizēju iezīmes, kas atšķirīgās kombinācijās veido  katra cilvēka sociotipu. Pavisam ir 16 sociotipi. Droši vien šajos piemēros un katrā iezīmju pāru aprakstā katrs kaut kur atpazina sevi vai kādu draugu. Tieši šo iezīmju kombinācija arī nosaka mūsu rīcību un uzvedību, ne tikai šaušanā, bet arī ikdienā, darbā un attiecībās. Šis ir tikai viens no piemēriem.

Zināt un izprast savu sociotipu, nozīmē iepazīt sevi, apzināties savas vājās vietas, noskaidrot, kā tās piesegt un kā labot tieši sev raksturīgās kļūdas,  un strādāt tieši pie tām niansēm, kas pa visīsāko ceļu novedīs pie panākumiem. Šaušana noteikti nav mans lauciņš, toties es esmu eksperte cilvēku tipu jomā. Ja šis Tevi uzrunāja, droši sazinies ar mani.

Sportings ir intelektuāls un sarežģīts sporta veids, tikai retais ar to nodarbojas, jo tas prasa lielu darbu pašam ar sevi. Šāvēji ir tik atšķirīgi, katrs ar savu pieeju un tieši tas padara sacensības par tik aizraujošu un interesantu hobiju. Lai arī cik katrs atšķirīgs būtu, visus šāvējus vieno mīlestība uz šaušanu un sacensības gars, vēlme pilnveidoties un šaut aizvien labāk.

 

Patika? Padalies ar citiem:
  •  
  •  
Evija Čeprova
evija.ceprova@gmail.com